
Какво представляват инвестиционните златни кюлчета?
Златните кюлчета се продават в различни размери, марки и дизайн. Повечето златни кюлчета от инвестиционен клас се предлагат най-вече в размери от 1 грам до 1 килограм, като се предлагат и кюлчета от 1 унция и 10 унции. Доста често в съзнанието на хората златните кюлчета са големи златни плочки, чието съхранение задължително трябва да бъде в защитен трезор. Това значително се разминава от истината. Те могат да бъдат изсечени или отлети. И накрая, широка гама от рафинерии и монетни дворове ги произвеждат. Сред тях са някои от известните швейцарски рафинерии, като Valcambi, PAMP или Argor-Heraeus.
Повечето златни кюлчета, с изключение на кюлчетата от гамата на PAMP, имат доста базов дизайн, предназначен за инвеститори. На лицевата страна на кюлчетата е представена само съответната информаци, касаеща спецификациите за кюлчето. Тя включва логото на рафинерията, чистотата, теглото му и серийния му номер. Повечето кюлчета с по-малък размер се продават запечатани в сертификата, който потвърждава информацията върху кюлчето. По-големите кюлчета се продават с отделен сертификат.
Златните кюлчета обикновено се продават с много по-ниска надценка в сравнение със златните монети и това е една от причините, поради които инвеститорите са склонни да ги предпочитат. Тъй като изсичането на кюлчетата е по-малко детайлно и те не поддържат стойност на законно платежно средство, надценка за тях е по-ниска.
История и еволюция на инвестиционните кюлчета
Скъпоценните метали са ценна стока от хиляди години, като доказателствата за използването на златото като форма на валута датират от древни цивилизации като египтяните и римляните. В древността златото и среброто са били използвани като средство за размяна и съхранение на богатство. С развитието на търговията и обмена стойността на златото се увеличава и то става широко призната форма на парично средство.
През Средновековието златните монети се използват широко за търговия и като средство за съхранение на богатство, това е и моментът, в който се утвърждава концепцията за стандартно тегло и чистота на златните монети. Съвременният пазар на златни кюлчета се корени в Златния стандарт, който е широко възприет от развитите страни през XIX и началото на XX век. При Златния стандарт валутата на дадена страна е обвързана със стойността на златото, а златните монети са широко използвани като средство за размяна. Стойността на златото се определяла по силата на международно споразумение, а използването ѝ за определяне на стойността на валутите.
С рухването на Златния стандарт през XX век златото вече не се използва като валута, но продължава да се търгува като стока. Днес кюлчетата се търгуват широко като средство за съхранение на стойността и като инвестиция и продължават да бъдат популярен избор за инвеститорите, които искат да защитят богатството си от икономическата несигурност и инфлацията.

Видове инвестиционни златни кюлчета
Златните кюлчета се предлагат в различни размери и тегло, за да задоволят различните нужди на инвеститорите. Най-често срещаните тегла на златните кюлчета варират от 1 грам до 1 килограм, като за институционалните инвеститори се предлагат по-големи размери като кюлчета от 10 унции или дори 400 унции, което е рядкост. Теглото на златните кюлчета обикновено се измерва в тройунции, като една тройунция се равнява на 31,1035 грама.
Златните кюлчета се произвеждат по два начина – изсечени или отлети. Изсечените кюлчета са изрязани от един голям лист злато, който е оформя до еднаква дебелина. Специалната матрица се настройва така, че да пробие листа в заготовки с определен размер и тегло. След това тези заготовки се прекарват през преса за сечене, за да се създаде необходимият дизайн и информация от всяка страна. По-голямата част от изсечените кюлчета след това се затварят в защитно пластмасово ламинирано портмоне, което съдържа серийния номер и данните за оценителя.
Производственият подход към летите кюлчета е напълно различен. Разтопеното злато се излива в калъпи с форма на кюлчета и след това се охлажда, за да се втвърди. По този начин се получава по-естествен рустик завършек, който обикновено е с по-заоблени ръбове, отколкото при изсечените кюлчета. След това твърдите кюлчета се отпечатват с помощта на преса с необходимото име на производителя, тегло, чистота и индивидуален сериен номер. Отлетите кюлчета обикновено се предлагат и с отделен хартиен сертификат, но не са ламинирани. Повечето от големите производители на златни кюлчета са склонни да произвеждат по-малките си кюлчета с тегло от 1 g до 100 g под формата на отливки, тъй като те обикновено са по-популярни сред инвеститорите на дребно.
Предимства пред други форми на инвестиции
Златото е уважавано по целия свят заради своята стойност и богата история, която е била призната от културите в продължение на хиляди години. И днес то е предпочитан актив за диверсификация на спестяванията, но какви всъщност са предимствата му спрямо останалите форми на инвестиция? Нека видим:
Запазване на стойността си през годините
За разлика от хартиената валута, монетите или други активи, златото е запазило стойността си през вековете. Хората възприемат златото като начин да предадат и запазят богатството си от едно поколение на следващото. Още от древни времена хората са оценявали уникалните свойства на благородния метал.
Слабост на щатския долар
Въпреки че американският долар е една от най-важните резервни валути в света, когато стойността на долара спадне спрямо други валути – както се случи от 1998 до 2008 г. – това често подтиква хората да се насочат към сигурността на златото, което повишава цените му. От 1998 г. до 2008 г. цената на златото почти се утрои, като в началото на 2008 г. достигна 1000 долара за тройунция, а от 2008 г. до 2012 г. почти се удвои и надхвърли 2000 долара.
Защита от инфлацията
В миналото златото е било отличен хедж срещу инфлацията, тъй като цената му има тенденция да се повишава, когато разходите за живот се увеличават. През последните 50 години инвеститорите са наблюдавали покачване на цените на златото и спад на фондовия пазар в годините на висока инфлация. Това се дължи на факта, че когато фиатната валута губи покупателната си способност поради инфлацията, златото обикновено се оценява в тези парични единици и по този начин се повишава заедно с всичко останало. Освен това златото се смята за добър съхранител на стойност, така че хората могат да бъдат насърчени да купуват злато, когато смятат, че местната им валута губи стойност.
Защита от дефлация
Дефлацията се определя като период, в който цените намаляват, стопанската активност се забавя, а икономиката е обременена от прекомерен дълг. Това не се е наблюдавало в световен мащаб от Голямата депресия през 30-те години на ХХ в. (въпреки че след финансовата криза от 2008 г. в някои части на света се наблюдава малка степен на дефлация). По време на Депресията относителната покупателна способност на златото се покачва, докато другите цени рязко спадат. Това се дължи на факта, че хората предпочитат да трупат пари в брой, а най-сигурното място за държане на пари в брой по това време е златото и златните монети.
Геополитическа несигурност
Златото запазва стойността си не само във времена на финансова несигурност, но и във времена на геополитическа несигурност. То често е наричано стока на кризата, тъй като хората бягат към неговата безопасност, когато напрежението в света се увеличава. Такъв скорошен пример бе агресията на Русия срещу Украйна. В такива моменти златото често превъзхожда други инвестиции. Цената му често се покачва най-много, когато доверието в правителствата е ниско.
Ограничения в предлагането
Голяма част от предлагането на злато на пазара от 90-те години на ХХ в. насам идва от продажби на златни кюлчета от трезорите на световните централни банки. През 2008 г. тези продажби от страна на световните централни банки значително се забавиха. Същевременно от 2000 г. насам производството на ново злато от мините намалява.
Нарастващо търсене
През предходните години увеличеното богатство на нововъзникващите пазарни икономики стимулираше търсенето на злато. В много от тези страни златото е неразделна част от културата. В Китай, където златните кюлчета са традиционна форма на спестяване, търсенето на злато остава стабилно. Индия е втората по големина страна в света, която консумира злато, там то има много приложения, включително и за бижута. Поради това индийският сватбен сезон през октомври традиционно е периодът от годината, който подхранва най-голямото световно търсене на злато.
Диверсификация на портфейла
Ключът към диверсификацията е в намирането на инвестиции, които не са тясно свързани помежду си. В исторически план златото има отрицателна корелация с акциите и други финансови инструменти. Правилно диверсифицираните инвеститори комбинират златото с акции и облигации в портфейла си, за да намалят общата волатилност и риск.

Производство на кюлчета: как се случва процесът
Преди да бъде извлечено, златото трябва да се извършат значителни проучвания и разработки както за определяне, възможно най-точно, на размера на минералното находище, така и как да се извлича и обработва рудата ефективно, безопасно и отговорно. Обикновено може да отнеме между 10 и 20 години след откриването на находище преди златна мина да е готова да произвежда материал, който може да бъде рафиниран в кюлчета. Вероятността от откритие на находище да доведе до разработване на мина е много ниска – по-малко от 0,1% от проучените обекти ще доведат до продуктивна мина. Само 10% от глобалните златни находища съдържат достатъчно злато, за да оправдаят по-нататъшното развитие.
Разработването на златната мина е следващият етап от процеса на добив на злато. Той включва планирането и изграждането на мината и свързаната с нея инфраструктура. Минните компании трябва да получат подходящи разрешителни и лицензи, преди да започнат строителството. Това обикновено ще отнеме няколко години, въпреки че времето варира значително в зависимост от местоположението.
Етапът на добив на злато представлява продуктивния живот на златна мина, по време на който рудата се извлича и преработва в злато. Обработката на злато включва трансформиране на скала и руда в метална сплав със значителна чистота – известна като доре (doré) – обикновено съдържаща между 60-90% злато.
След добив, обработка и пречиставане е време за златото да се пресова, за да добие формата на добре познатите кюлчета. Рафинериите на злато трябва да използват скъп метал за производството на пресовани кюлчета. Този процес включва използването на високомощни машини за рязане и щамповане на метала в пресовани пръти. Първо, рафинираният течен метал се излива в леярска машина, която оформя дълги тънки пръти. След това тези пръти се пресоват многократно във валцова мелница, докато достигнат приблизителната си правилна дебелина. След това лентите се оформят с желаната точна дебелина с помощта на прецизна машина, известна като мелница за измерване. След това заготовките се щанцоват от лентите и се нагряват в пещ, докато омекнат. След като бъдат претеглени и тествани, заготовките се полират, почистват и накрая се секат с матрица. Тези, които не са преминали качествен контрол, се рециклират.
Чистота на златото: значение и регулации
В следващите редове ще ви запознаем с 3-те основни регулации, които имат отношение към инвестиционното злато, за да бъде то такова. Това са спецификациите, които трябва да се спазват като стандарт:
Разбирането на чистотата на златото е от съществено значение за получаване на точна оценка на артикул. Чистото злато е изключително меко и ковко. Поради това производителите, обикновено бижутери, често смесват или сплавят чисто злато с други по-твърди неблагородни метали. Без да се знае съдържанието на благороден метал в златния артикул, е трудно да се стигне до истинска оценка, тъй като чистотата на артикула е важна част от информацията, която трябва да имате. За количествено определяне на това има две основни системи, които измерват чистотата на златото. Те са карат и чистота.
Златен карат: той показва съотношението на златото спрямо другите метали в части от 24. В тази система 24 карата е чисто злато, като цифрите се движат надолу оттам. 9 карата са девет части злато: останалите петнадесет части от 24 са съставени от други метали. 9-каратовото злато е най-ниската чистота, която обикновено се среща в общата употреба, като всичко с по-ниска чистота вече не се счита за злато.
Чистота на златото: тя се изразява процентното съотношение на златото спрямо другите метали в части на хиляда. Следователно това е много по-прецизна скала от карата и много по-лесна за разбиране с един поглед. В тази система 999.9 е чисто злато, еквивалентно на 24 карата, както е споменато по-горе. 9-каратово злато, девет части злато към петнадесет части други метали, е 375 чистота.
Съхранение и сигурност
Преди да направите избора да инвестирате във физическо злато, не забравяйте да отделите време, за да обмислите къде ще се съхранява това злато. Правилното съхранение на златото не само запазва стойността на вашата инвестиция, но също така гарантира, че то остава безопасно и защитено, докато е във ваше притежание. Нека видим какви са възможностите:
Съхранение на злато у дома
Съхраняването на вашето злато у дома е един от най-лесните варианти, тъй като не изисква участието на трета страна. Всичко, което трябва да направите, е да намерите сигурно и безопасно място за съхранение в дома си. Лекотата и независимостта на домашното съхранение означава, че имате достъп до златото си по всяко време. Също това означава, че единствената отговорност за защитата на златото ви е във вашите ръце.
Ползите от съхранението на злато у дома са многобройни. Едно от най-големите удобства при съхраняването на вашите златни кюлчета и монети у дома е, че имате достъп до тях по всяко време и веднага. Дали това е, за да проверите качеството им, да препродадете бързо или просто да се възхищавате на колекцията си, зависи от вас. Златото е под ваш контрол и грижи и вие можете да оцените и подобрите ситуацията на съхранението си по всяко време, когато имате нужда. Въпреки че може да се наложи първоначално да инвестирате във висококачествен сейф и солидна застраховка, съхраняването на злато у дома може да ви спести пари в дългосрочен план, като избегне таксите, свързани с други опции за съхранение.
Сейф или депозитна касета
Освен съхраняването на злато у дома, едно от първите места, които ви идват наум, е да го съхранявате в сейф, известен още като депозитна касета. Това включва наемане на заключен, сигурен контейнер, разположен в трезора или сейфа на банка.
Банките рпедлагат места с висока степен на сигурност. Това значи, че златото ви ще бъде под строги мерки за сигурност, включително щателно наблюдение и контролиран достъп. Това ви осигурява спокойствие, като знаете, че активите ви са добре защитени от кражба, повреда и загуба.В зависимост от мястото, където живеете, и банките, които обмисляте, съхраняването на злато в сейф може да бъде сравнително достъпен вариант. Съществуват и някои потенциални недостатъци, свързани със съхраняването в сейф на банка. За разлика от съхраняването на златото у дома, съхраняването му в сейф означава, че имате достъп до него само в работното време на банката. Това може да е проблем, ако трябва да вземете златото си при спешни случаи или след края на работното време. От друга страна рискът от банков банкрут не е изключен напълно. Това означава, че ако банката ви бъде закрита, може да загубите достъп до вашите благородни метали.
Съхраняване на злато в трезор
Трезорите за съхранение са изключително сигурни съоръжения, предназначени специално за съхранение на благородни метали като злато или сребро. Тези хранилища са оборудвани с усъвършенствани мерки за сигурност, за да предпазят активите ви от повреда и кражба.
В трезорите за съхранение се използват усъвършенствани мерки за сигурност, като например наблюдение, въоръжена охрана и високотехнологични системи. Тези високотехнологични тактики за сигурност гарантират, че вашето злато е в безопасност и е защитено от кражба. Обикновено те са устойчиви на атмосферни влияния и поддържат подходяща температура, за да предпазят златото от разграждане. За разлика от домашното съхранение, до златото, което се съхранява в трезор, нямате лесен достъп. Той е ограничен до определено работно време, а в някои случаи може дори да не ви бъде позволено да влезете в трезора от съображения за сигурност. Това означава, че трябва да изчакате златото ви да бъде доставено, преди да можете да получите достъп до него. В сравнение с другите два варианта за съхранение, в трезор то може да бъде доста скъпо.
Купуване и продаване на инвестиционно злато
При покупка или продажба на физическо злато правило номер 1 е то да е закупено от доказан и реномиран дилър. Поради високия риск от фалшификации е важно да се гарантира, че златото, което ще получите, е от лицензирана рафинерия или монетен двор. Ето защо препоръката е да свиете до минимум експериментите с покупка на злато от дилъри с неясна история и произход.
Друго нещо, върху което да съсредоточите вниманието си, е ликвидността на продукта. Да чакате и да се надявате на неясна златна монета или кюлче, които да ви дадат по-висока от пазарната цена стойност, може да причини повече вреда, отколкото полза за крайния резултат. Ето защо трябва да инвестирате в монети и кюлчета с висока ликвидна стойност, които са широко разпознаваеми. Такива кюлчетата от рафинерии като Valcambi, PAMP или Argor-Heraeus или монети като Виенска филхармония, Британия, Кленов лист и Австрийски дукат.

Данъчно облагане на инвестиционно злато
Дефиницията за инвестиционно злато е определена в разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), според която в тази категория могат да попаднат следните видове злато:
- златни монети с минимум 21.6 карата – Монети, които са изсечени след 1800 г., (монети преди тази година се считат за културно наследство), монетите трябва да се използват или да са били използвани като законно платежно средство в страната, от която произхождат имат отпечатани върху себе си година и номинал и се продават на цена, която не надвишава пазарната цена на златото с повече от 80%
- инвестиционни златни кюлчета – тук изискванията са те да са с проба равна или по-голяма от 995 хилядни (99.5 % чисто злато) или минимум 23.88 карата, за да бъдат определени като инвестиционно злато.
ЗДДС казва, че доставките на инвестиционно злато имат специален ред на облагане, който е регламентиран в глава деветнадесета, чл. 160 – 163 от ЗДДС. Според разпоредбата на чл. 160 от ЗДДС доставката на инвестиционно злато е освободена от облагане с ДДС. Важно уточнение е какви видове дейности следва да се включат в понятието „доставка на инвестиционно злато“.
- Доставка (продажба или замяна) на инвестиционно злато;
- Доставка (продажба или замяна) на инвестиционно злато, представено от сертификати за разпределено или неразпределено злато;
- Злато което се търгува по сметки;
- Заеми на злато и суапове, с право на собственост или иск по отношение на инвестиционно злато;
- Доставки, засягащи инвестиционно злато с фючърсни и форуърдни договори, водещи до прехвърляне правото на собственост или иск по отношение на инвестиционно злато;
- Услуги от агенти, които действат от името и за сметка на друг, във връзка с доставки на инвестиционно злато
Как златните кюлчета се справят при кризи и нестабилност на пазара
Във времена на икономическа нестабилност инвеститорите са склонни да губят апетита си за риск и една от предпочитаните позиции за убежище често е инвестирането в благородни метали. Много голяма част от проучванята посочват, че обикновени при задълбочаващи се кризи златото се представя добре. Това, което го отличава от другите благородни материали, е, че с увеличаване на геополитическото напрежение и цената му се покачва, но без голям риск като инвестиция. Ето защо тук златните кюлчета вършат идеална работа, но как да изберете правилният вариант за вас? Това ще зависи до голяма степен от финансовите ви възможности, но това не е единственият фактор, който трябва да имате предвид.
На първо време определете целите си – дали това ще е защита от инфлация или просто диверсификация на спестяванията ви. След това се насочете само към високоликвидни кюлчета, които са от добре познати и разпознаваеми рафинерии като Valcambi, PAMP или Argor-Heraeus. Така ще сте сигурни, че обратното им изкупуване ще бъде безпроблемно, когато ви потрябва. Определете продължителността на времето, през което планирате да задържите инвестицията си в злато. Краткосрочните инвеститори могат да намерят по-малките кюлчета за по-ликвидни и по-лесни за продажба, докато дългосрочните инвеститори може да се възползват от потенциалната ефективност на разходите на по-големите кюлчета.

Популярни инвестиционни златни кюлчета
Традиционно в България има широко търсене на инвестиционно злато. Тук от години се наблюдава засилен интерес към този тип инвестиция. Нека видим кои са едни най-предпочитаните златни кюлчета като продукт, в който да вложат парите си. Инвестиционните златни кюлчета са изключително популярни. По-големите от тях се предлагат с много ниска премия над спот цената на съдържащото се злато.
Златно кюлче Valcambi с тегло 1, 10, 20, 31, 50 и 100 грама
Няколко години подред кюлчетата на най-голяма рафинерия в света водят класацията за най-продаван инвестиционен златен продукт. Добрият имиджит на компанията създава сигурност в инвеститорите, котео прави продуктите ѝ изключително предпочитани.
Златно кюлче PAMP
PAMP също се нарежда сред една от най-реномираните рафинерии за добив на злато. Много е популярна и с това, че е една от малкото, които произвеждат кюлчета със специален дизайн – изображение на римската богиня на късмета – Fortuna.
Златно кюлче Argor-Heraeus
Друга добре позната рафинерия, която предлага стандартни кюлчета, е Argor-Heraeus. Продуктите и са добре познати на всички дилъри, което ги прави високоликвидни и лесни са продажба.
Абонаментно златно кюлче Tavex
Интересен златен продукт с много голяма популярност е брандираното кюлче на Tavex. Компанията предлага абонаментна програма, с която при закупуването на кюлче всеки месец, можете да получите безплатно 13-то кюлче на дванадесетия. Това го прави много атрактивно сред инвеститорите, особено ако те са начинаещи и все още имат колебания как да подходят. Едни от първите въпроси при покупката на подобен тип продукти е неговата реална ликвидност. Тук отговорите са два – компанията оперира на няколко пазара, което предполага, че това дава много големи възможности за обратно изкупуване. От друга страна нищо не пречи на инвеститора да изпълни абонамента си, да получи наградата си и да замени кюлчетата с по-високоликвидна опция от добре познатите швейцарски рафинерии.
Често задавани въпроси
Стандартните златни кюлчета са между 1 грам и 100 грама и дължината им варира между 15 и 50 мм. Евтината им изработка им позволява да се продават на цена, близка до пазарната, което ги превръща в предпочитан избор за инвестиция.
Златните кюлчета се предлагат в различни размери и тегло, за да задоволят различните нужди на инвеститорите. Най-често срещаните тегла на златните кюлчета варират от 1 грам до 1 килограм. Такива примери са 1 грам, 2,5 грама, 5 грама, 10 грама, 20 грама, 50 грама, 100 грам или 1 унция.
Златните кюлчета се произвеждат по два начина – изсечени или отлети. Изсечените кюлчета са изрязани от един голям лист злато, който е оформя до еднаква дебелина. Повечето от изсечените кюлчета се затварят в защитно пластмасово ламинирано портмоне, което съдържа серийния номер и данните за оценителя.
Производственият подход към летите кюлчета е напълно различен. Разтопеното злато се излива в калъпи с форма на кюлчета и след това се охлажда, за да се втвърди. Отлетите кюлчета обикновено се предлагат и с отделен хартиен сертификат, но не са ламинирани.
Златото е уважавано по целия свят заради своята стойност и богата история, която е била призната от културите в продължение на хиляди години. Златните кюлчета са предпочитани, тъй като обикновено се продават с много по-ниска надценка в сравнение със златните монети. Причината е, че изсичането на кюлчетата е по-малко детайлно и те не поддържат стойност на законно платежно средство.
Има общо четири етапа в производството на златни кюлчета.
Етап 1: Проучвания и разработки на минералното находище. Само 10% от глобалните златни находища съдържат достатъчно злато, за да оправдаят по-нататъшното развитие.
Етап 2: Разработването на златната мина е следващият етап от процеса на добив на злато. Той включва планирането и изграждането на мината и свързаната с нея инфраструктура.
Етап 3: Етапът на добив на злато представлява продуктивния живот на златна мина, по време на който рудата се извлича и преработва в злато. Обработката на злато включва трансформиране на скала и руда в метална сплав със значителна чистота – известна като доре (doré) – обикновено съдържаща между 60-90% злато.
Етап 4: След добив, обработка и пречиставане златото се пресова, за да добие формата на добре познатите кюлчета. Рафинериите на злато трябва да използват скъп метал за производството на пресовани кюлчета. Този процес включва използването на високомощни машини за рязане и щамповане на метала в пресовани пръти.
Не. Златото е освободено от ДДС със закон, който е регламентиран в глава деветнадесета, чл. 160 – 163 от ЗДДС. Според разпоредбата на чл. 160 от ЗДДС доставката на инвестиционно злато е освободена от облагане с ДДС.
Дефиницията за инвестиционно злато е определена в разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), според която в тази категория могат да попаднат следните видове злато:
златни монети с минимум 21.6 карата – Монети, които са изсечени след 1800 г., (монети преди тази година се считат за културно наследство), монетите трябва да се използват или да са били използвани като законно платежно средство в страната, от която произхождат имат отпечатани върху себе си година и номинал и се продават на цена, която не надвишава пазарната цена на златото с повече от 80%
инвестиционни златни кюлчета – те трябва да са с проба равна или по-голяма от 995 хилядни (99.5 % чисто злато) или минимум 23.88 карата, за да бъдат определени като инвестиционно злато.
Най-популярните инвестиционни златни кюлчета са произведени от най-реномираните и разпознаваеми рафинерии като Valcambi, Pamp и Argor-Heraeus.